--- · ژوئن 26, 2024 0

آزمایش تخمین فاصله

دانلود آزمایش تخمین فاصله

آزمایش تخمین فاصله

آزمایش تخمین فاصله

دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل docx
حجم فایل 433 کیلو بایت
تعداد صفحات 8
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

گزارش کار آزمایش سنجش دقت توسط تخمین فاصله

تعداد صفحات: 8

نوع فایل: WORD

فهرست مطالب:

چکیده

مقدمه

توجه

دقت ادراکی

عوامل موثر بر دقت

آزمون های سنجش دقت ادراک

آزمایش سنجش دقت در تخمین فاصله

هدف

ابزار آزمایش

نتایج

تحلیل نتایج

منابع

بخشی از متن فایل:

ابزار آزمایش

خط‌کش تخمین فاصله.

این خط‌کش که تقریباً سی سانتی‌متر طول دارد،‌ از دو قسمت تشکیل شده‌است. قسمت ثابت که روی آن درجه‌بندی شده است و قسمت متحرّک که برای تنظیم استفاده می‌شود.

در این خط‌کش سه خطّ موازی هم دیده می‌شود. از آزمودنی درخواست می‌شود که قطعه‌ی متحرّک را به گونه‌ای قرار دهد که خط وسطی دقیقاً وسط دوخطّ دیگر واقع شود. این‌جا آزمایش‌گر می‌تواند با استفاده از درجه‌بندی که برحسب میلی‌متر پشت این خط‌کش واقع شده است، میزان خطای در تخمین فاصله‌ی آزمودنی را بسنجد. البتّه این کار باید تا چند بار انجام شود تا احتمال خطاهای محتمل و یا اتّفاق و شانس از بین برود. در پایان با گرفتن میانگین این موارد می‌توان به نتیجه‌ی پایانی و تقریباً دقیق خطای فرد، رسید.

ما در مؤسّسه، با توجّه به امکانات موجود از پنج نفر به‌عنوان آزمودنی استفاده کردیم تا دقت آن‌ها در تخمین فاصله را بسنجیم. از هریک از آزمودنی‌ها خواسته شد تا به مقدار ده مرتبه این عمل را انجام دهند تا خطاهای احتمالی محو شوند. بعد از هر مرتبه که آزمودنی سعی می‌کرد خطّ وسط را میان دو خطّ دیگر قرار دهد، مقداری را که درجه‌بندی پشت خط‌کش نشان می‌داد، یادداشت کرده و موقعیّت قسمت لغزنده‌ی خط‌کش را به‌هم ریخته و از آزمودنی تقاضا می‌شد تا بار دیگر این عمل را انجام دهد تا ده بار به پایان رسد.

نتایج به‌دست آمده از آزمایش به شرح زیر می‌باشد:

……………

دانلود پرسشنامه

دانلود طرح درس روزانه

آزمایش تخمین فاصله