--- · ژوئن 26, 2024 0

درمان فعال سازی رفتاری برای افسردگی – پروتکل فعال سازی رفتاری افسردگی

دانلود درمان فعال سازی رفتاری برای افسردگی – پروتکل فعال سازی رفتاری افسردگی

درمان فعال سازی رفتاری برای افسردگی – پروتکل فعال سازی رفتاری افسردگی

درمان فعال سازی رفتاری برای افسردگی - پروتکل فعال سازی رفتاری افسردگی

دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل docx
حجم فایل 1.463 مگا بایت
تعداد صفحات 43
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

تعداد جلسات: 10

تعداد صفحات:43

نوع فایل: PDF و WORD قابل ویرایش

بخشی از متن فایل:

راهنمای تجدید نظر شده درمان فعال سازی رفتاری فشرده برای افسردگی

درمان فعال سازی رفتاری(BA) یک درمان ساختار یافته کوتاه مدت برای افسردگی است که هدفش فعال سازی مراجع به شیوه های گوناگونی است که باعث افزایش تجارب پاداش دهنده در زندگیشان می شود. تمام تکنیک های BA در جهت هدف بنیادین افزایش فعال سازی و درگیری در دنیا فرد بکار برده می شود. در این راستا، BA همچنین بر روی فرایندهایی که مانع فعال سازی می شود، ازجمله رفتارهای فرار و اجتناب تمرکز می کند.در واقع BA ، مبتنی بر این فرض است که مشکلات در زندگی افراد آسیب پذیر باعث کاهش توانایی های آنها برای تجربه کردن پاداش مثبت از محیطشان می شود، و در نهایت منجر به نشانه ها و رفتارهایی می شود که ما آن را به عنوان افسردگی می شناسیم.این روش می تواند درمان انتخابی روانشناس در کاهش نشانه های افسردگی باشد.

جلسه اول

فرم بازبینی روزانه

تمرکز عمده درمان بر افزایش سطح رفتارهای سالم، کسب ارزیابی درست و دقیق از فعالیت های روزانه از اهمیت بسزایی برخوردار است. اگر چه شما احتمالاً یک تصور کلی از نحوه گذران اوقاتتان دارید، اما لازم است که اطلاعات دقیقی در مورد اینکه هر روز چه اتفاقاتی می افتد، بدست آوریم. بنابر این از شما می خواهیم که در هفته آینده زمانی را برای ثبت فعالیت هایتان اختصاص دهید. این امر به چند دلیل سودمند است. اول، مقیاسی از سطح فعالیت های اخیر شما فراهم می کند که می توان آن را با سطح فعالیت هایتان در جریان درمان و پس از استفاده از راهکارهای درمانی، مقایسه کرد. دوم، بررسی میزان فعالیت های اخیر شما می تواند کمک کند تا بفهمید که فعالیتهای شما کمتر از آن است که در آغاز فکر می کردید و یا اینکه زمان زیادی را صرف رفتاری می کنید که به جای اینکه به شما در مغلوب ساختن افسردگی کمک کند، در تشدید افسردگی نقش دارد. توجه به این موارد می تواند شما را برانگیزد تا سطح فعالیت های سالم خود را افزایش دهید. سرانجام، بررسی دقیق روال عادی و روزانه سبب می شود که مشخص کنید که برای انجام چه فعالیت هایی وقت دارید، که در این شرایط ممکن است از این کار لذت ببرید. برای بازبینی فعالیت های جاری خود، از شما می خواهیم که ساعت به ساعت، همه فعالیت هایی را که انجام می دهید حتی آنهایی را که بی معنی به نظر می رسد (مثل خوابیدن یا تماشای تلویزیون) را ثبت کنید. از فرم بازبینی روزانه، برای ثبت فعالیت هایتان استفاده کنید و لازم است که هر روز یک فرم را تکمیل کنید. برای این هفته، کارهایی را انجام دهید که معمولاً انجام می دهید. تنها تکلیف شما این است که فعالیت های خود را در این برگه بنویسید. سعی کنید دقیق، صحیح و کامل ثبت کنید.

درجه بندی لذت و اهمیت

وقتی فعالیتی را ثبت کردید، از شما می خواهیم که فعالیت را بر حسب 2 مورد درجه بندی کنید: لذت و اهمیت. برای درجه بندی اهمیت، مشخص کنید که این فعالیت در زندگی چقدر برای شما اهمیت دارد. هر فعالیت را در در یک مقیاس 0 تا 10 درجه بندی کنید. که 0 در آن به معنی ای ن است که هیچ اهمیتی ندارد و 10 به معنی اهمیت بسیار زیاد آن فعالیت در زندگی است . برای مثال رفتن به سرکار، احتمالاً فعالیت مهمی در زندگی است چون منبع درآمدی برای حمایت از خانواده می باشد، شما می توانید به کارتان نمره

10بدهید. از طرف دیگر، تماشای تلویزیون، احتمالاً فعالیت کم اهمیت تری در زندگی است و می توانید تماشای تلویزیون را با رتبه پایین تری مثل 2 نمره گذاری کنید. برای درجه بندی لذت، فکر کنید که چقدر هنگام انجام فعالیتی، تفریح می کنید یا لذت می برید. در این مورد هم می توانید از مقیاس 0 تا 10 برای درجه بند ی لذت استفاده کنید. درجه 0 برای فعالیت هایی است که اصلاً از آن لذت نمی برید و درجه 10 برای فعالیت هایی است که برای شما بسیار لذت بخش است. برای مثال، رفتن به پیک نیک می تواند فعالیت بسیار لذت بخشی در نظر گرفته شده و با نمره 10 درجه بندی شود، درحالیکه شستن ظرفها ممکن است غیر مفرح بوده و نمره 0 بگیرد.

در نظر بگیرید برخی فعالیت ها می تواند بسیار مهم بوده ولی خیلی لذت بخش نباشد و برخی فعالیت ها ممکن است بسیار لذت بخش باشد ولی اهمیت زیادی نداشته باشد. برای مثال، شستن لباس ها می تواند بسیار مهم بوده ولی لذت بخش نباشد در حالیکه تماشای تلویزیون می تواند لذت بخش بوده ولی مهم نباشد. ضمناً برخی فعالیت ها می تواند هم بسیار لذت بخش و هم مهم درجه بندی شود ولی برخی دیگر، نه لذت بخش و نه مهم باشد. مثلاً شام خوردن با خانواده ممکن است از نظر لذت و اهمیت 9 درجه بندی شود چون هم بسیار مهم و هم بسیار لذت بخش است. از طرف دیگر، ماندن در رختخواب در بعد ازظهر می تواند در هر دو مورد 0 بگیرد چون نه مهم است و نه لذت بخش. علاوه بر درجه بندی لذت و اهمیت برای هر فعالیت، شما باید یک درجه بندی هم برای خلق کلی خود در روز، در پایین فرم ارایه کنید. درجه بندی باید بین 0 برای خلق بسیار منفی و 10برای مثبت ترین خلق باشد. برای تکمیل فرم بازبینی روزانه، شما می توانید هنگامی که فعالیتی را انجام می دهید ثبت کنید یا اینکه تا انتهای روز صبر کرده و یکمرتبه همه فرم را تکمیل کنید. با این حال بهتر است که فعالیت های خود را در روزی که اتفاق می افتد ثبت کنید تا اینکه چند روز بعد این کار را انجام دهید. برای مثال، روز جمعه ، به خاطر آوردن فعالیت هایی که روز دوشنبه انجام داده اید ممکن است مشکل باشد. ما فرم های بازبینی روزانه شما را هر هفته بررسی خواهیم کرد تا مطمئن شویم که فرم های تکمیل شده را برای جلسه بعد می آورید.

نکات مهم در مورد ساختار درمان

قبل از اینکه جلسه امروز را تمام کنیم، لازم است بدانید که این درمان، ساختار یافته است. به این معنی که درمان، در بردارنده ی یکسری از مراحل می باشد. حضور در جلسات هفتگی مهم است، چون هر جلسه بر اساس پیشرفت جلسه قبلی بنا می شود. بعلاوه، باید بدانید که این جلسات هم شامل تکالیفی می شود که در طول جلسه انجام می دهید و هم تکالیفی که در منزل انجام می شود. افرادی که به طور منظم تکالیف خانه را انجام می دهند، در زندگی بهبودی بیشتری خواهند داشت.

دانلود پرسشنامه

دانلود طرح درس روزانه

درمان فعال سازی رفتاری برای افسردگی – پروتکل فعال سازی رفتاری افسردگی